Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributie la pensie pentru jumatate de an?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributie la pensie pentru jumatate de an?

Sunt Intrepr Individuala din 25 august 2011.Am estimat in decl 220 de la infiintare Venit brut estimat=2500 ron,Ch ded=1000ron,Venit net estimat=1500 ron.
Veniturile mele brute(incasarile) realizate de la infiintare(din 25 august) si pana in 31 decembrie 2011 sunt de 4400 ron,iar chelt deductibile efectuate in aceasta perioada sunt de 5000 ron.
Asigurarea pt pensie este obligatorie doar daca se realizeaza 4 salarii medii pe anul 2011,adica 8088 ron/an,iar eu am incasari de 4400 ron din 25 august -31 decembrie 2011.Acum,dupa declararea veniturilor realizate,va trebui sa merg si la Casa de pensii,sa vada acolo daca am obligatia de a contribui la pensie.
Intrebarea este: cum se va considera de catre casa de pensii:
1)ca trebuie sa platesc contributie la pensie,deoarece venit brut= 4400 ron/4 luni=aprox 1100ron/luna x12 luni=13200 ron/an,care e mai mare de 8088 ron/an ? e corecta o astfel de estimare pt tot anul?
2)ca trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece 8088ron/luna : 12 luni=674 ron/luna x 4 luni=2696 ,iar eu,avand realizat venit brut 4400 ron e mai mare decat 2696 ron?
3)ca nu trebuie sa platesc contrib la pensie,deoarece total venit brut realizat de mine pe 2011 (considerand venit zero pe lunile de dinaintea infiintarii firmei), fiind de 4400 ron este mai mic decat 8088 ron?

ismi3ismi, utilizator
Peste tot se aplica chestia cu proportiile, o regula de 3 simpla ...Intradevar nu exista in lege nimic legat de fractiuni (asa cum exista mentionat pentru TVA sau norma de venit pentru cei ce activeaza doar parti din an), probabil au ei in normele de aplicare sau or fi avand ceva ordin intern pentru fractiuni...De la 1 iulie 2012 cred ca o sa se schimbe si cele 4 salarii o sa se raporteze la venitul NET si ai putea sa scapi dar pina atunci eu unul sunt de parere ca ti-au calculat corect, desi nu au acoperire in lege printr-un articol...
Putem sa presupunem ca ar fi ca la TVA,da?
1) la TVA scrie asa:
(6) Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire si a carei cifra de afaceri, prevazuta la alin. (2), este mai mare sau egala cu plafonul de scutire prevazut la alin. (1) ori, dupa caz, la alin. (5) trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153, in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului. Data atingerii sau depasirii plafonului se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul a fost atins sau depasit. Regimul special de scutire se aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, conform art. 153. Daca persoana impozabila respectiva nu solicita sau solicita inregistrarea cu intarziere, organele fiscale competente au dreptul sa stabileasca obligatii privind taxa de plata si accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit sa fie inregistrat in scopuri de taxa conform art. 153.

Deci,eu ar fi trebuit sa merg la Casa de pensii si sa ma asigur ,la momentul atingerii plafonului corespunzator celor 4 luni,da?

1)Practic,eu am atins acest plafon,care pt 4 luni de activitate se reduce la 2696 ron,la data de 31octombrie 2011.Deci,eu,din momentul acela am de platit contributie pt pensii si pana la sfarsitul anului 2011,nu?Deci numai pentru 2 luni:noiembrie si decembrie .Asa este?

2)Cum se procedeaza pt a dovedi la Casa de pensii.data la care am atins plafonul?Fac copie dupa Registrul de incasari si plati ,la paginile care insumeaza incasarile pana in acest plafon?

3) Iar pt anul 2012,deoarece am Venit brut estimat=7000 ron,tot asa,sunt scutita de contrib la pensie,pana voi atinge plafonul de 8400 ron,da?din momentul acela merg si fac asigurarea de pensie,pt anul 2012,nu?
ismi3ismi, utilizator
Si totusi...presupunerea de mai sus,nu are baza legala,in cazul CAS....am cautat de am ametit ,pe tot netul...Moderatorii acestui subiect,ma pot ajuta sa dau de dezlegarea misterului acestei situatii?
ismi3ismi, utilizator