Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor

buna seara,
am si eu urmatoare situatie:in urma decesului tatalui se face succesiunea;un mostenitor renunta la mostenire cu articolul 700 cod civil, ramanand mama si un alt mostenitor;notarul incheie actul de mostenire cu alte date decat cele scrise in actul de proprietate(adica trece mai multe camere decat sunt in cel de proprietate);actul de mostenire este valabil asa cu mai multe camere?sau devine nul?multumesc.
Se da o incheiere de rectificare a certificatului de mostenitor
Mergeti la notarul care a eliberat certificatul cu actele de proprietate din care reiese Clar situatia de fapt, nr de camere, si vi se va face o incheiere de rectificare. Trebuie sa aveti toate certificatele pentru ca incheierea se va atasa la aceste certificate si va face parte integranta din certificat.