avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Secretul corespondentei electronice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Secretul corespondentei electronice

Buna ziua. As vrea sa stiu ce lege reglementeaza corespondenta electronica.
La servici ni se controleaza mail-urile primite si ni se transmit doar cele aprobatede catre conducere!! Este legal asa ceva? Precizez ca intr-adevar mail-ul este " de servici", pe numele institutiei, dar este inclus si numele meu in adresa de mail (de genul nume_prenume@nume_institutie.ro)
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:12, 22 Noiembrie 2008
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Daca ati folosit adresa de e-mail de serviciu culpa va apartine.

Nu e deloc asa. Tot aminteati de CEDO, poate va uitati la cazul Copland v. Marea Britanie ca sa vedeti cum a interpretat curtea notiunea de viata privata :)

Pe baza contractuala se poate proceda in acest fel de catre angajator.

Nici asta nu e adevarat in totalitate. Nu degeaba exista principiile citate mai sus.
In primul rand angajatul nu are dreptul de a folosi in interes personal adresa de e-mail a firmei angajatoare.
Eu nu m-am referit la verificarea calculatorului.
Poate imi explicati dvs cum a expicat Curtea notiunea de viata privata.Ma refer la motivarea Curtii pe care va bazati.
In general cunosc hotararile CEDO si notiunile exprimate de Curte.

Pe baze contractuale se ajunge la aplicarea legii partilor.Deci, se poate sustine ca este legal.
Nu trebuie omis faptul ca adrea de e-mail apartine firmei care este proprietarul adresei iar utilizatorul ei nu trebuie sa uzeze in scop personal de aceasta.

O incalcare certa a vietii intime si private exista atunci cand adresa de e-mail era personala si violarea dreptului e producea de firma.Atunci era vorba cu adevarat vorba de o imixiune in viata privata a persoanei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

e legal ca patronul sa ti citeasca mailurile primite pe mailul de serviciu? otiliap otiliap Buna In cadrul unei societati private , patronul citeste mailurile angajatilor este legal acest lucru? este vb de mailul de serviciu , angajatii nu au fost ... (vezi toată discuția)
Drepturile angajatorilor asupra emailurilor angajatilor nemona2011 nemona2011 Buna. As avea si eu o intrebare. Am lucrat pana ieri (inclusiv) la o multinationala; mi-am dat demisia la zi ieri (fara preaviz), iar demisia intra in vigoare ... (vezi toată discuția)
Procedura it abuziva-motiv de concediere? adela05 adela05 La o societate private, exista o procedura it adusa la cunostinta salariatilor, care spune ca nu ai voie sa treimiti nici un mail in interes personal, ca nu ai ... (vezi toată discuția)