Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Secretul corespondentei electronice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Secretul corespondentei electronice

Buna ziua. As vrea sa stiu ce lege reglementeaza corespondenta electronica.
La servici ni se controleaza mail-urile primite si ni se transmit doar cele aprobatede catre conducere!! Este legal asa ceva? Precizez ca intr-adevar mail-ul este " de servici", pe numele institutiei, dar este inclus si numele meu in adresa de mail (de genul nume_prenume@nume_institutie.ro)
Va multumesc anticipat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Daca ati folosit adresa de e-mail de serviciu culpa va apartine.

Nu e deloc asa. Tot aminteati de CEDO, poate va uitati la cazul Copland v. Marea Britanie ca sa vedeti cum a interpretat curtea notiunea de viata privata :)

Pe baza contractuala se poate proceda in acest fel de catre angajator.

Nici asta nu e adevarat in totalitate. Nu degeaba exista principiile citate mai sus.
In primul rand angajatul nu are dreptul de a folosi in interes personal adresa de e-mail a firmei angajatoare.
Eu nu m-am referit la verificarea calculatorului.
Poate imi explicati dvs cum a expicat Curtea notiunea de viata privata.Ma refer la motivarea Curtii pe care va bazati.
In general cunosc hotararile CEDO si notiunile exprimate de Curte.

Pe baze contractuale se ajunge la aplicarea legii partilor.Deci, se poate sustine ca este legal.
Nu trebuie omis faptul ca adrea de e-mail apartine firmei care este proprietarul adresei iar utilizatorul ei nu trebuie sa uzeze in scop personal de aceasta.

O incalcare certa a vietii intime si private exista atunci cand adresa de e-mail era personala si violarea dreptului e producea de firma.Atunci era vorba cu adevarat vorba de o imixiune in viata privata a persoanei.

avocat Claudiu Lascoschi