Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura IT abuziva-Motiv de concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura IT abuziva-Motiv de concediere?

La o societate private, exista o procedura it adusa la cunostinta salariatilor, care spune ca nu ai voie sa treimiti nici un mail in interes personal, ca nu ai voie sa accesezi nici un site in interes personal, reprezentand motive de concediere, ca tot ceea ce lucrezi pe calculator, tot ceea ce descarci, deschizi, toate mail-urile, sunt stocate si accesate de angajator.
E legala o asemenea procedura? Ca eu am gasit pe internet o directiva europeana in care se spune ca si la service ai dreptul la viata privata, ca nu se pot delimita una de cealalalta, ba , mai mult, in Anglia, cineva care a fost concediat din aceasta cauza a castigat daune in instanta.
Si ce se intampla daca se refuza semnarea unei astfel de proceduri?
Multumesc
Cazul Copland vs. Marea Britanie, decis de Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) pe data de 3 Aprilie 2007, aduce din nou in prim-plan controversata problema a monitorizarii angajatilor la locul de munca, inclusiv in ceea ce priveste Internet-ul si stabileste un precedent ce poate fi folosit si de instantele romanesti.

Detalii :
[ link extern ]