Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

daca la un apartament de 2 camere ,unde tatal si fiica detin fiecare cate 1/2 din apartament,mama fiind decedata,tatal necontribuind la nici o cheltuiala timp de 18 ani,la partaj fiica are dreptul la o suma mai mare din pretul apartamentului?
Daca va referiti la o iesire din indiviziune privind apartamentul in speta, pretul apartamentului se imparte in mod egal intre cei doi proprietari.

Pentru recuperarea altor sume de bani (plata unor impozite, cote intretinere etc), puteti formula o actiune in pretentii in instanta, dar numai pentru ultimii trei ani.

Evident, daca va intelegeti cu tatal, puteti conveni cu acesta sa retineti din pretul obtinut in urma vanzarii o cota mai mare.

O alta varianta ar fi sa apelati la un mediator, dat fiind ca este destul de jenant sa va dati in judecata propriul tata.