Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... renuntare administratie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

renuntare administratie

sunt administratorul (unicul) unei firme nou infiintate,fara datorii sau alte probleme,si as vrea sa stiu daca e posibil sa renunt la functie,sa pot inscrie firma pe numele altei persoane.multumesc anticipat
Puteti cesiona partile sociale unei alte persoasne care va prelua si mandatul de administrator.
Daca nu puteti cesiona partile sociale incercati varianta dizolvarii si lichidarii la ONRC
Asociat si administrator sunt doua calitati diferite in structura unei societati. Dvs. aveti cele doua calitati, asociat unic si administrator?
Daca da, in calitate de asociat unic puteti cesiona partile sociale unei alte persoane, iar in acelasi timp va revocati din functia de administrator.
Daca nu sunteti si asociat unic, puteti parasi calitatea de administrator in urma revocarii de catre asociatii societatii. Aduceti la cunostinta asociatilor intentia dvs. de renuntare la calitatea de administrator, iar acestia vor desemna o alta persoana. Aceasta persoana va putea fi numita in locul dvs. conform procedurii legale.