Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot sa adopt fiul fiicei mele?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot sa adopt fiul fiicei mele?

Buna ziua,
Am si eu o intrebare dupa cum titlul reflecta vreau sa adopt fiul fiicei mele. Fica mea este casatorita si a nascut recent iar din motive personale am ajuns impreuna la hotararea de a-i adopta eu copilul. INtrebara este cum as putea face acest lucru? si care sunt demersurile ce trebuie facute? si cat dureaza un asemenea demers?

va multumesc
Toate demersurile care trebuie facute le gasiti in legea nr. 273 din 2004 sau la Directia generala de asistenta sociala si protectie a copilului din judetul unde domiciliati. Este o procedura complexa care nu poate fi descrisa in cateva cuvinte. Durata acesteia in timp este data de indeplinirea conditiilor legale de catre dvs.
Va multumesc pentru raspuns!
Nu e chiar atat de simplu...Mai exact trebuie sa existe motive foarte serioase pentru ca adoptia nepotului de catre bunica sa fie incuviintata in conditiile in care copilul are mama si tata. De fapt in procedura de adoptie se urmareste un principiu: interesul minorului. Este deci in interesul lui sa fie crescut de proprii sai parinti? Raspunsul e in general DA si instanta va decide contrariul numai si numai daca exista motive foarte serioase pentru care copilul trebuie dat in ingrijirea altcuiva din familie (bunica, unchi, cumnat, etc.).
In general solutia la care se ajunge este luarea in grija a nepotului de catre bunica cu posibilitatea ca aceasta sa il adopte la majorat pe baza faptului ca l-a crescut in timpul in care era minor.

DanDaniel, utilizator
Fica mea este casatorita

Tatal nu are nimic de spus?
gi-jane2, moderator
Puteti adopta copilul doar cu consimtamantul parintilor sai naturali. In plus trebuie sa indepliniti diverse conditii: sa dovediti ca aveti conditii materiale corespunzatoare, ca sunteti potriviti ca parinti din punct de vedere psihic, al sanatatii, etc. Directia pentru Protectia copilului de la domiciliul copilului va va evalua, veti primi un atestat in acest sens. Procedura este intr-adevar cea din legea 273/2004