Forum Discuţii juridice Executare silită Ne executrea hot jud definitive si irevocabile privind ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ne executrea hot jud definitive si irevocabile privind reintegrarea

Rog sa ma lamuriti ce se mai poate face in situatia ce urmeaza relatata .In anul 2009 ,luna iunie in mod abuziv angajatorul mi-a desfacut C.I.munca ,am actionat in instanta ,am cistigat procesul la Trib Buc care a anulat decizia de concediere si obligarea angajatorului la reintegrarea mea pe acelasi post avut anterior ,acordarea tuturor drepturilor de care beneficiam de la incetare si pina la reintegrarea efectiva .Pronuntarea a fost definitiva pe 15 04 2010 ,am luat 21 04 2010

certificat de grefa pt a-l depune insotit de o cerere a mea catre angajator ,prin care am cerut sa-mi comunice data cind sa ma prezint la servici ,insa acesta a rfuzat tot timpul pt ca am mai facut si alte cereri ,au facut recurs care a fost respins ca neintemeiat,deci hot a ramas definitiva si irevocabila ,am apelat la executor judecatoresc care in urma incuviintarii a emis si trimis somatia de executare a hot, dar nu s-a supus nici somatiei executorului ,l-am actionat din nou in instanta pe art 580 indice 3 ,hot instantei a fost data irevocabil obligindul pe acesta la plata unei amenzi in cuantum de 50 lei/zi pina la executarea hot jud ,aceasta hot a fost pronuntata pe 30 06 2011 .Au facut contestatie la executare ,insa a fost respinsa si aceasta ,aceeasi soarta a avut si revizuirea deciziei de recurs pronuntata de Curtii De Apel fiind respinse ca neintemeiate ,cu toate acestea ,refuza incontinuare sa execute hot jud .Pe penal a dispus NUP ,pe motiv ca am depus plingerea dupa doua luni de la depistarea infractorului ,fapt nereal eu am depus plingerea pe 21 04 2010 la sectia 4 politie nu la parchet ,la parchet am depus in octombrie 2010 dupa ce am primit comunicarea hot jud de la Trib Buc .Rog sa ma ajutati in acesta problema ce as mai putea sa fac si cui sa ma mai adresez pentru ca acest angajator sa execute hot jud definitiva si irevocabila ,mai mult este si amendat pina la executrea hot jud efectiv .Va multumesc pt rabdare si ajutor ruridic profesional de cea mai buna calitate .
valyungureanu, utilizator
In ce a constat executarea silita???? ( ce acte a facut executorul judecatoresc in dosar?)
A solicitat incuviintarea obligatieii de a face ,dupa obtinerea acesteea a emis somatia pentru reintegrare in termen de 10 zile ,insa acesta nu a executat .Dupa perioada respectiva am deschis actiunea la jud sect 1 pe art 580 indice 3 ,iar instanta s-a pronuntat irevocabil obligindu-l la amenda mentionata mai sus ,intre timp s-a pronuntat si la contestatiea la executare respingind ca neintemeiata .Tot in aceasta perioada s-a solicitat incuviintrea si pentru plata drepturilor salariale conf calculatiei expertului contabil pe perioada de la incetarea C.I de munca si pina la 30 aprilie 2011 ,deci partial ,s-a obtinut incuviintrea si a fost executat la contul bancar .Cu toate acestea ,refuza in continuare sa emita decizia de reintegrare .Va multumesc.