Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare irevocabila

Hotararea civila ,dispusa de Sectia conflicte de munca ,asigurari sociale si contencios administrativ a Tribunalului judetean in urma unui proces civil cu Casa judeteana de pensii este favorabila pensionarului dar nu este o hotarare definitiva si irevocabila deoarece se incheie cu expresia:"cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare".Eu presupun ca vor apare 3 situatii:
1)Casa de pensii face recurs in termen de 15 zile de la comunicare;
2)Casa de pensii face re curs intr-un termen mai mare de 15 ziel:
3)Casa de pensii nu face recurs .
Pentru cazul 1) se merge la recurs si se asteapta hotararea Curtii de Apel care va fi "Irevocabila"
Pentru cazul 2)si 3) nu-mi este clar cum trebuie procedat de catre pensionar:
-dupa scurgerea celor 15 zile de la comunicarea primei hotatrari civile trebuie sa merg la Tribunal si sa-mi ateste printr-o stampila ca hotararea a ramas "definitiva si irevocabila'?
-de unde stie Tribunalul ,dupa scurgerea celor 15 zile de la comunicare ,ca nu s-a facut recurs sau s-a facut recurs tardiv?
Tribunalul ştie tot. :)

Mai ales că cererea de recurs se depune tot la Tribunal, nu în altă parte.

Verificaţi la dosar fila de comunicare a sentinţei către Casa judeţeană. Acolo veţi găsi data comunicării şi veţi putea calcula termenul limită pentru depunerea recursului. După expirarea acelui termen, dacă la dosar nu s-a depus cererea de recurs, puteţi cere să se constate, pe sentinţă, că a rămas irevocabilă.

Liviu S.Bordaş
1. In cazul in care Casa de Pensii face recurs, dosarul va pleca la instanta de recurs, in speta, Curtea de Apel care il va cita pe intimatul-reclamant (pensionar), urmand sa se judece litigiul in fata instantei de recurs.
2. In situatia in care Casa de Pensii nu face recurs, dupa comunicarea hotararii primei instante si expirarea termenului de recurs de 15 zile (in realitate sunt 17, intrucat nu se iau in calcul nici ziua când începe, nici ziua când se sfârşeste termenul de recurs) de la comunicare hotararii, persoana poate merge la arhiva instantei de fond sa se intereseze data cand a fost comunicata hotararea Casei de Pensii si daca s-a depus sau nu recurs. Daca nu s-a depus recurs atunci poate solicita eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea definitiva si irevocabila.
3. Daca s-a depus recursul tardiv, atunci la primul termen se poate invoca exceptia tardivitatii. Nerespectarea termenelor procedurale atrage, după caz, sancţiunea decăderii sau a nulităţii actului.
Va multumesc mult pentru raspunsurile prompte si competente
9fpa a scris:

Hotararea civila ,dispusa de Sectia conflicte de munca ,asigurari sociale si contencios administrativ a Tribunalului judetean in urma unui proces civil cu Casa judeteana de pensii este favorabila pensionarului dar nu este o hotarare definitiva si irevocabila deoarece se incheie cu expresia:"cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare".Eu presupun ca vor apare 3 situatii:
1)Casa de pensii face recurs in termen de 15 zile de la comunicare;
2)Casa de pensii face re curs intr-un termen mai mare de 15 ziel:
3)Casa de pensii nu face recurs .
Pentru cazul 1) se merge la recurs si se asteapta hotararea Curtii de Apel care va fi "Irevocabila"
Pentru cazul 2)si 3) nu-mi este clar cum trebuie procedat de catre pensionar:
-dupa scurgerea celor 15 zile de la comunicarea primei hotatrari civile trebuie sa merg la Tribunal si sa-mi ateste printr-o stampila ca hotararea a ramas "definitiva si irevocabila'?
-de unde stie Tribunalul ,dupa scurgerea celor 15 zile de la comunicare ,ca nu s-a facut recurs sau s-a facut recurs tardiv?

Sentinta civila este definitiva! Daca doriti sa fie pusa mai repede in executare (si cine nu doreste, nu-i asa?), mergeti la arhiva tribunalului in termen de 15 zile de cand ati primit-o si solicitati investirea cu formula executorie prevazuta de art. 269 Cod procedura civila! Dupa aceea depuneti-o la Casa de Pensii insotita de o cerere prin care solicitati punerea ei in executare! Irevocabila ori ba, o hotarare judecatoreasca investita are putere de lege si trebuie sa fie respectata intocmai!
Si daca in recurs pierde ??? ... se va trece la intoarcerea executarii si va fi obligat sa returneze tot ce a primit inapoi ;)