Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz cu acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz cu acte

am cumparat un teren luna aceasta si nu ma pot inregistra la primarie pentru ca cei de acolo sustin ca cineva sa inregistrat cu acelasi teren in urma cu cateva zile pe baza unui act de vanzare-cumparare din 2003 .Ce pot sa fac sa inregistrez terenul ,pentu ca am intabularea pe numele meu?
Cum l-ati cumparat, cu act notarial?? Este imposibil sa fie exact acelasi teren, trebuie sa confruntati actele, documentatia cadastrala etc.
Solicitati inscrierea oficial, prin inregistrarea cererii.Nu se poate ca in urma cu o luna, cand s-a facut verificarea la cartea funciara sa fie totul OK, dar sa existe totusi o intabulare anterioara din 2003.Veti afla de ce vi se rezuza inscrierea.
batrana mi la vandut in urma succesiunii facute in 2010 de pe urma sotului. In 2012 a facut intabularea pe numele ei si mi la vandut mie.In ziua cand am semnat actele de vanzare-cumparare la notariat am fost la primarie sa-l trec pe mine la taxe si impozite pana atunci fiind trecut pe batrana.In acea zi a aparut o alta persoana cu un act de vanzare-cumparare notarial semnat in 2003.Cei de la primarie au trecut ternul pe acea persoana iar pe mine nu mau luat in seama cu toate ca terenul este inscris in carte funciara pe mine.Ce trebuie sa fac acum?
Ceva nu se leaga... cel care a cumparat in 2003 a avut nevoie de 9 ani ca sa vina sa se inscrie in registrul agricol? In toti anii astia, cine a platit impozitul terenului? Daca era proprietar din 2003, de ce nu s-a intabulat in cartea funciara?? Normal dvs. sunteti proprietarul terenului, fiind inscris in Cartea Funciara (intabulat).
Acea persoana a cumparat de la sotul ei doua terenuri.Unul in 2003 cel in cauza pentru care a semnat batranul desi nu stia carte si nu sa consemnat in acte si unul in 2004 in care sa specificat ca nu stie carte si a pus degetul.Terenul din 2004 este trecut de atunci pe acea persoana iar cel din 2003 nu la declarat pana acum.Eu personal cred ca are ceva de ascuns in felul cum sa-u semnat acele acte.