Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

speta: x o femeie in varsta de 80 ani doreste sa lase prin testament un apartament lui y insa x are rude si anume frati si surori, copii nu are, sotul a murit.
stiu ca prioritate au rudele dar totusi o cota parte nu revine si lui y, dat fiind ca testamentul poate fi atacat si nu va lua tot apartamentul.
multumesc
Ca nu aiba probleme cu rudele dupa decesul batranei, nu credeti ca ar fi mai bine ca in loc de testament sa ii faca contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager? Astfel persoana care are grija de batrana va beneficia de intregul apartament, in urma decesului acesteia.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
In cazul in care x lasa prin testament lui y apartamentul, tot apartamentul va reveni lui y. Fratii nu sunt mostenitori rezervatari deci nu pot solicita reductiunea libertatilor excesive.
se poate da imputernicire unui avocat sa se ocupe de o succesiune , in sensul ca x a decedat si y care este unic mostenitor nu poate sa se deplaseze.
În ce sens să se ocupe de succesiune? În principiu, mostenitorul acceptant poate imputernici o persoana sa o reprezinte la dezbaterea succesiunii.
da la asta ma refeream, va multumesc