Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! O batrana care are sotul si copiii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! O batrana care are sotul si copiii ...

Buna seara! O batrana care are sotul si copiii morti, dar are colaterali (frate si sora cu ai lor copii) si un nepot minor dupa copilul ei mort, poate face testament mamei mele (o nepoata dupa sotul mort) fara sa fie atacat de colaterali si nepot? Notarul a autentificat testamentul si ne-a recomandat si un contract de intretinere viagera care este sump (1000 euro pt un apart de 45 mii euro lasat in testament). Nu stiu cat de util este acest contract de intretinere si daca va face testamentul invincibil. Batrana este nedeplasabila, abandonata de familie dupa vestea testamentului si mama este singura care o viziteaza zilnic aducandu-i mancare. Inca o intrebare scurta: Daca mama este mostenitor testamentar si nu rezervatar trebuie sa astepte 6 luni dupa decesul batranei pana la vanzarea bunurilor din testament? Multumesc!
Mona-Claudia, utilizator
"Nu stiu cat de util este acest contract de intretinere si daca va face testamentul invincibil"

Ba chiar este foarte util. De ce?
1.Pentru ca spre deosebire de testament, transmite proprietatea. In cazul testamentului trebuie dezbătută succesiunea.
2. Contractul de întreținere nu este o liberalitate (cum sunt donațiile și testamentele), si ca atare, nu sunt supuse reductiunii.
Testamentul se reduce daca există moștenitori rezervatari. Ca si in cazul de față: bătrâna are un descendent minor.
raluk0207, utilizator
Din experienta mea, DOAR si NUMAI contract de intretinere daca se poate fara clauze de uzufruct (pentru ca atunci puteti locui in casa cat timp traieste uzufructuarul, doar daca va lasa el).
Sau macar stipulati in contractul de intretinere ca aveti libertatea de a intra, de a locui in locatia respectiva, strict ca sa nu ii bage cineva in cap ca nu va ingtrijiti de ea si ea sa nu mai vrea sa va deschida usa si astfel va poate acuza ca dumneavoastra nu va faceti treaba sa o intretineti si apoi va putea sa desfaca contractul..... nu de alta dar mai sunt si "vecini binevoitori...." (eu sunt patit)care isi pot baga nasul .