Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ordinul ANAF nr. 3384/2008
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ordinul ANAF nr. 3384/2008

Buna dimineata, poate ma puteti lamuri mai exact la ce tranzactii se refera ordinul. este vorba de toate tranzactiile imobiliare in urma carora vanzatorul a achitat impozit pe venit? dupa 1 ianuarie 2009 se mai achita impozitul pe suma rezultata din transferul dreptului de proprietate sau au aparut modificari?

va multumesc!
Prin Ordinul nr. 3384/2008, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a aprobat procedura de restituire a sumelor reprezentand impozitul pe veniturile din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, virate la bugetul de stat.
Conform Ordinului ANAF, restituirea impozitului pe venitul realizat din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, retinut de catre biroul notarial si virat la bugetul de stat, aferent unor tranzactii desfiintate ulterior achitarii impozitului, se face la cererea contribuabilului.
Potrivit procedurii, restituirea impozitului de catre organul fiscal competent se va face prin raportare la cotele de distribuire cuvenite bugetului de stat, stabilite de dispozitiile legale in vigoare la momentul retinerii acestuia de catre biroul notarial.