Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dilzovare voluntara societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dilzovare voluntara societate

Buna ziua.
Pentru dizolvarea voluntara a unei societati cu asociat unic, fara datorii, fara creditori... am efectuat prima etapa, in sensul ca am publicat hotararea.
Pentru etapa a doua.. aici am niste probleme. Pe firma sunt ramase doua autoturisme, care desi sunt amortizate... cei de la ORC au zis ca daca fac dizolvare voluntara trebuia sa fie vandute inainte catre asociat unic...

Intrebarea e. Cum trec celoe doua autoturisme de pe societate catre asociatul unic as cum spune art 325 din legea soc comerciale?
Nu este adevarat ... Intocmiti bilantul de lichidare, iar in decizia asociatului unic de aprobare a bilantului de lichidare mentionati ce active vor fi transferate catre asociatul unic. Se inregistreaza etapa a II-a si cu certificatul de radiere a societatii si decizia asociatului unic de repartizare a activelor faceti transferul in evidentele legale.
Daca ati face cum vi s-a spus atunci societatea ar incasa niste sume de bani (contravaloarea autoturismelor), iar aceste sume se vor regasi implicit in bilantul de lichidare, sume care trebuie distribuite catre asociatul unic conform deciziei acestuia. Este practic acelasi lucru.