Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Erori la calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Erori la calculul pensiei

Buna ziua !
Am descoperit ,ca doua din elementele pe baza carora mi s-a calculat pensia sunt gresite.Una din aceste greseli am descoperit-o in anul 2008.Mi s-a refacut calculul si am primit atunci o alta decizie de pensionare,spunandu-mi-se ca voi primi diferenta de bani cu care am fost prejudiciat,din urma(pe 5 ani),dar nu s-a intamplat asa.
De curand am descoperit o asta eroare,insemnand tot un prejudiciu pentru mine.
Mentionez ca aceste elemente pe baza carora mi s-a calculat pensia,nu erau trecute pe decizia de pensionare,deci nu le-am putut vedea pentru a sti daca sunt corecte ori nu(asa era modelul deciziei de pensionare atunci).Am aflat de greseli dupa o audienta la Casa de pensii.
Acum,acea legea conform careia mi s-a calculat pensia care a fost mai mica decat trebuia(din cauza informatiilor gresite),este abrogata.
Va rog,sa ma ajutati,sa-mi spuneti,ce as putea face pentru a-mi recupera diferenta de bani.Este vorba de 5 ani,in cazul primei erori si respectiv 8 ani pentru al doilea element introdus gresit la calcul.
Cu stima !
G.V.
In data de 09/07/2017 am vazut o decizie de revizuire in baza art.107(1) care urmeaza sa se puna in plata incepand cu 01/01/2011(6 ani si 6 luni).
Am mai vazut cateva de acest gen.
Asadar se platesc restante pe orice interval din urma.
Plata lor se face in termenul general de prescriptie de 3 ani de la data constatarii.
In exemplul de mai sus:
Restantele au aparut odata cu punerea in aplicare a prevederilor art.169 din legea 263/2010.
Constatarea a fost facuta in 09/4/2017
Plata restantelor se va face in termenul general de prescriptie de 3 ani.
Adica;
09/04/2017 + 3 ani = 09/04/2020

Plata restantelor se va face respectand termenul general de prescriptie, respectiv 3 ani in urma de la data punerii in plata a deciziilor de revizuire. Exemplu: s-a emis o decizie de revizuire in data de 19.07.2017, se pune in plata pentru luna aug.2017, restantele sunt calculate pt. perioada 01.08.2014-31.07.2017.Restantele se achita intr-o singura plata.Singurul caz in care se depasesc cei trei ani este atunci cand exista o sentinta judecatoreasca prin care casa de pensii este obligata sa revizuiasaca si sa plateasca de la data initiala.
Legea 263/2010

Articolul 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

Pentru mine prevederile legii sunt foarte clare.

Repet cazul postat de mine mai sus:
S-a facut cerere de revizuire in baza art.107(1) in data de 09/04/2017
Rezulta:
In data de 09/04/2017 s-au constatat diferente.
Incepand cu aceasta data se calculeaza termenul general de prescriptie de 3 ani pentru plata restantelor.
In data de 30/06/2017 s-a emis decizia de revizuire.
In decizie se precizeaza:
Plata noilor drepturi se va face incepand cu 01/01/2011.

Precizare:
Este vorba despre o simpla revizuire.
Nu a fost nevoie de o hotarare judecatoreasca.