Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venit din chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venit din chirie

ce impozite si taxe ( sanatate ,CAS.... ) trebuie platit dupa 500 lei chirie /luna , mentionez ca sunt persoana fizica si sunt incadrata cu contract de munca pe perioada nedeterminata( salariata cu norma intreaga)
Trebuie sa platiti doar impozit de 16%-25% cota forfetara.
nu inteleg de ce 16%-25% , impozitul pe venit este 16% , ce inseamna 25 % ??
25% este cota forfetara care se scade din impozit, deci veti plati real doar aproximativ 12%.