avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venit din chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venit din chirie

ce impozite si taxe ( sanatate ,CAS.... ) trebuie platit dupa 500 lei chirie /luna , mentionez ca sunt persoana fizica si sunt incadrata cu contract de munca pe perioada nedeterminata( salariata cu norma intreaga)
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:00, 20 Martie 2012
Trebuie sa platiti doar impozit de 16%-25% cota forfetara.
nu inteleg de ce 16%-25% , impozitul pe venit este 16% , ce inseamna 25 % ??
25% este cota forfetara care se scade din impozit, deci veti plati real doar aproximativ 12%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 16 % pe venit pinky_26 pinky_26 Buna seara ! Am o garsoniera pe care am inchiriat-o de curand. Ma intereseaza si pe mine ce pot face cu contractul. Adica ori il duc la financiar pentru ... (vezi toată discuția)
Impozit pentru venituri din inchiriere IulianL IulianL Buna ziua Va rog frumos daca imi poate raspunde cineva in clar (fara trimiteri la texte din lege pe care doar un contabil le intelege si le poate corobora cu ... (vezi toată discuția)
Taxe aferente unui venit din inchiriere sav83 sav83 Buna seara, doresc sa ofer spre inchiriere un apartament ( cu contract de inchiriere inregistrat la Finante ) si as dori sa stiu ce taxe aferente venitului ... (vezi toată discuția)