Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

parintii mei pot sa-mi doneze mie si sotului meu o parte din casa in care ei locuiesc?
da.doar prin act autentic la notar
marilyne a scris:

parintii mei pot sa-mi doneze mie si sotului meu o parte din casa in care ei locuiesc?

Daca doar locuiesc in ea, nu. Daca sunt proprietari, da.
:oops:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia pe acest subiect aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema.
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea "Raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
marilyne a scris:

parintii mei pot sa-mi doneze- mie si sotului meu - 1/3 din casa in care locuiesc? mentionez ca nu mai am frati sau surori.

george_puchiu a scris:

categoric că da, printr-un act autentic întocmit la notarul public, dacă imobilul se află în proprietatea părinților dvs