avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

parintii mei pot sa-mi doneze mie si sotului meu o parte din casa in care ei locuiesc?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 14:53, 24 Martie 2012
da.doar prin act autentic la notar
marilyne a scris:

parintii mei pot sa-mi doneze mie si sotului meu o parte din casa in care ei locuiesc?


Daca doar locuiesc in ea, nu. Daca sunt proprietari, da.
:oops:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia pe acest subiect aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema.
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea "Raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
marilyne a scris:

parintii mei pot sa-mi doneze- mie si sotului meu - 1/3 din casa in care locuiesc? mentionez ca nu mai am frati sau surori.

george_puchiu a scris:

categoric că da, printr-un act autentic întocmit la notarul public, dacă imobilul se află în proprietatea părinților dvs


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fals in declaratii teocanto teocanto Ce pot face in aceadta situatie.trebuie sa duc extrasele de cont cu operatiunile care s_au facut la acea data?si daca da...ce sanctiune voi primi...ce ma ... (vezi toată discuția)
Moștenire dupa divort fara partaj Mihail1968 Mihail1968 În urma divorțului mi-a fost încredințat copilul iar partajul bunurilor dobândite (teren +casă)etc.nu sa efectuat. În urmă cu ceva timp fosta soție a ... (vezi toată discuția)
Reabilitare judecatoreasca Iunian Iunian Pentru cineva care a fost condamnat 4 ani pe 23-10-1999 ,eliberat conditionat pe 12 -02- 2002 1 Luna ... (vezi toată discuția)