Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare judecatoreasca

Pentru cineva care a fost condamnat 4 ani pe 23-10-1999 ,eliberat conditionat pe 12 -02- 2002 1 Luna 15-02-2011-----15-03-2011 cand se poate face reabilitarea judecatoreasca ? si daca este neaparat nevoie de un domn avocat ?
~ Conținut șters la cerere ~
Nu inteleg ce vreti sa spuneti cu perioada de o luna din 2011.
:oops:Interventie moderator
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3. din Regulament).
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Iunian a scris:

O luna de zile 15.02.2011- 15.03.2011., asta am vrut sa spun, penitenciar, puscarie. Condamnat 30 zile,executare pedeapsa

YSL a scris:

Ați fost condamnat ulterior celei din 1999? Dacă da la ce pedeapsă?
Sau perioada de 1 lună din 2011 a constituit doar o măsură preventivă, ulterior dispunându-se o soluție de netrimitere în judecată?

Iunian a scris:

Eu zic ca am fost foarte clar in exprimare : doua condamnari 23 -10 -1999 4 ani (executare , eliberare conditionata 12-02-2002) , a doua 1luna ( 30 zile ) februarie -martie 15-15. 2011.
Ce este ambiguu in intrebarea mea ?
Stiu sigur ca dupa 4 ani de la executarea pedepsei de o luna de zile din 2011.
O sa va mire dar am angajat avocat(a) acum doi ani ,am platit corect , dar nici macar nu stia ce scrie in dosar. Cu serviciul stresant ,ocupat , trebuia sa citesc codul penal mai intai sau sa pun o intrebare pe net. Teapa de la oameni de doi lei care fac de ras profesia de avocat .
O zi buna tuturor.

YSL a scris:

Nu, n-ați fost suficient de clar.
Să înțelegem că sunt două condamnări.
Da, s-a împlinit termenul de reabilitare, acesta curgând de la executarea/considerarea ca executată a ultimei pedepse.