Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ajutor la contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ajutor la contract de prestari servicii

Buna ziua! Am si eu o speta la care as dori cateva sfaturi si o baza legala. O firma are conturile blocate si vrea sa contracteze o lucrare.Pentru ca are conturile blocate nu poate sa achite firmei care furnizeaza materia prima facturile restante. Poate sa stipuleze in contractul de prestari servicii ca suma rezultata din contract sa fie virata direct firmei de furnizare materie prima? Cum as putea rezolva aceasta problema si care ar fi baza legala?:-/ Multumesc anticipat.
Din punct de vedere al dreptului civil, este posibil. Este o delegaţie. Debitorul (firma cu conturile blocate) aduce creditorului său (furnizorul de materiale) un alt debitor (beneficiarul prestaţiilor) care se obligă să achite o parte din datoriile debitorului iniţial, plata stingînd şi obligaţiile beneficiarului faţă de prestator.

Nu ştiu însă dacă din punct de vedere financiar-contabil lucrurile sunt în regulă. Cum se evidenţiază, analitic, stingerea unor creanţe, evidenţa lor pe furnizori - beneficiari...

Liviu S.Bordaş
si ce se intampla daca platile se vor face in numerar, zilnic? se evita sistemul bancar