Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

intentionez sa demisionez fara preaviz deoarece angajatorul nu respecta cim printre altele si plata salariilor . cum imi pot recupera drepturile salariale restante? Amana si evita sa restituie carnetul de munca cum sa procedez? va multumesc
gabigurzu, utilizator
Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Drepturile salariale restante si alte pretentii avute imotriva angajatorului se obtin in instanta.
De asemenea puteti face plangere la ITM
In temeiul art. 81 alin. (8) C. muncii, salariatul poate demisiona fara preaviz si in cazul incalcarii de catre angajator a obligatiilor izvorand din contractul individual de munca.

Alături de posibilitatea de a demisiona fără preaviz în cazul încălcării de către angajator a obligaţiilor sale, va pastrati si dreptul de a sesiza instanţa judecătorească.

Prin urmare, pentru neplata salariului si refuzul de a va elibera carnetul de munca aveti doua posibilitati care se pot exercita concomitent : sesizarea la ITM si/sau actiunea in instanta - Tribunalul in care caruia domiciliati.