Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua!

Un angajat doreste sa demisioneze fara preaviz, relatia cu angajatorul fiind foarte proasta, jigniri si continue nemultumiri nejustificate. Se pot considera acestea ca nerespectari ale contractului individual de munca din partea angajatorului pentru a se putea lua in calcul demisia fara preaviz? Ce articol din codul muncii poate fi invocat in aceasta situatie?

In cate exemplare se intocmeste demisia,trebuie sa aiba un numar de inregistrare de la angajator pentru a fii considerata valabila? Intreb toate astea pentru ca s-au epuizat deja toate incercarile de intrerupere a contractui in conditii amiabile si angajatorul refuza acceptarea demisiei. Cum poate fi "constrans" sa accepte o demisie fara preaviz? Mai bine zis ce se poate face daca acesta nu accepta inregistrarea demisiei?

Multumesc!
În temeiul art. 81 alin. (8) din Codul muncii, salariatul poate demisiona fara preaviz şi în cazul încalcarii de catre angajator a obligaţiilor izvorand din lege sau din contractul colectiv de munca.

De asemenea, suntem în prezenţa unei încalcari a obligaţiei legale de a asigura respectarea dreptului salariatului la demnitate în munca, cu consecinţa posibilitaţii acestuia de a demisiona fara preaviz, în cazul savarşirii de catre angajator a unor fapte precum insulta sau harţuirea sexuala.