Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

se poate demisiona fara preayiz lichidare la zi ? in conditiile in care ,la locul de munca se comporta urat {injuraturi urlete stres etc} si eu am o oferta mai buna si un salariu mai mare ? La noul loc de munca treduie sa ma prezint repede .
Incetarea contractului individual de munca prin demisie, fara preaviz, este posibila numai în cazul în care angajatorul nu îşi îndeplineşte acele obligaţii instituite prin contractul individual de munca, dar şi a celor instituite prin contractul colectiv de munca sau prin lege.

In jurisprudenta s-a decis ca, suntem în prezenţa unei încalcari a obligaţiei legale de a asigura respectarea dreptului salariatului la demnitate în munca, cu consecinţa posibilitaţii acestuia de a demisiona fara preaviz, în cazul savarşirii de catre angajator a unor fapte precum insulta sau harţuirea ori calomnia.