Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Obligativitate cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Obligativitate cenzor

buna seara.
as dori sa stiu daca este nevoie de cenzor pentru o asociatie sportiva cu 6 membri fondatori si fara angajati.
multumesc
Trebuie sa fie minim 15 membri pentru a deveni obligatoriu prezenta cenzorului. Deci nu se refera doar la membrii fondatori. E posibil ca la inceput asociatia sa se formeze cu cei 6 membrii fondatori iar in timp numarul lor sa creasca.
Daca totusi se considera necesar o certificare din partea unui cenzor, se poate colabora cu unul si sub numarul de 15 membrii.