avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele probleme:
- un srl cu 2 asociati cu activ.suspendata in 2009, acum doreste sa cesioneze partile sociale - mai exact sa vanda srl-ul
- se va schimba sediul social;
- se va schimba administratorul;
- se va adauga un alt ob.de activitate
-se va deschide un punct de lucru
in hot aga trebuie sa trec toate aceste modificari, adica scriu asa:
1. se reia activitatea.....
2. se aproba cesiunea..................
3.structura partilor sociale va fi.........
4.se schimba administratorul
5.se schimba sediul
6.se actualizeaza actul constitutiv prin adaugare ob.de activitate si sediu secundar.
Va rog sa ma ajutati ca nu am mai facut un astfel de dosar , iar taxele sunt cam mari, dak ar fi sa pl.un av.si depasesc bugetul meu.
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 10:36, 30 Martie 2012
revin cu o alta intrebare:
in cererea tip pot sa solicit toate cele de mai sus?
Pai lucrurile stau cam asa: cesiunea daca se face catre o persoana din afara societatii, hotararea se depune la registrul comertului in vederea publicarii la M. Of. Dupa trecerea a 30 de zile de la publicare, in etapa a II-a, se opereaza in registru comertului cesiunea, daca nu s-au inregistrat cereri de opozitie impotriva hotararii. Daca in aceasta hotarare treceti ,,la pachet" si celelalte puncte de pe ordinea de zi- schimbat sediul, reluarea activitatii, largire obiect de activitate, etc. va trebui sa asteptati trecerea celor 30 zile de la publicarea in M. Of.
va multumesc frumos

firma este suspendata in acest momentan la onrc
eu trebuie intai sa o redeschid si apoi sa fac hot.aga cu celelalte?nu pot sa trec in hot aga toate?
sau care este ordinea
intai trebuie sa fac mentiunea ca reia activitatea
Puteti face toate modificarile printr-o hotarare.
va multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Cesiune firma manolacheflorentina manolacheflorentina VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU UN MODEL DE HOT.AGA CI CONTR.CESIUNE PARTI SOCIALE AL UNUI SRL CU 2 ASOCIATI CARE CESIONEAZA FIRMA UNEI SINGURE TERTE ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale si schimbare adminitrator Crissa79 Crissa79 buna ziua sunt administratorul unei soc comerciale si vreau sa plec . Mi s-a acceptat plecare , doar ca unul din asociasi vrea sa cedeze partile socilale ... (vezi toată discuția)
Se poate intocmi un singur act constitutiv nou in care sa se faca modificari atat in ceea ce priveste asociatii cat si sediul social? constantin.tovisi constantin.tovisi Buna ziua, Suntem 2 asociati la o societate comerciala (SRL), iar asociatul meu vrea sa plece din firma. Am inteles ca pentru a face acest lucru va ... (vezi toată discuția)