avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele probleme:
- un srl cu 2 asociati cu activ.suspendata in 2009, acum doreste sa cesioneze partile sociale - mai exact sa vanda srl-ul
- se va schimba sediul social;
- se va schimba administratorul;
- se va adauga un alt ob.de activitate
-se va deschide un punct de lucru
in hot aga trebuie sa trec toate aceste modificari, adica scriu asa:
1. se reia activitatea.....
2. se aproba cesiunea..................
3.structura partilor sociale va fi.........
4.se schimba administratorul
5.se schimba sediul
6.se actualizeaza actul constitutiv prin adaugare ob.de activitate si sediu secundar.
Va rog sa ma ajutati ca nu am mai facut un astfel de dosar , iar taxele sunt cam mari, dak ar fi sa pl.un av.si depasesc bugetul meu.
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 10:36, 30 Martie 2012
Ma scuzati ca intru in subiect dar este asemanatoare si situatia mea pana in acest moment. Un SRL cu asociat unic imi cesioneaza cu titlu gratuit partile sociale. Ne cunoastem si suntem rude dar as vrea sa ma asigur ca nu voi avea probleme. Ruda ma asigura ca nu sunt probleme si ca nu a facut magarii. Printre acte se numara si 3 contracte de imprumut intre el si firma la care el la insistentele mele da o declaratie notariala in care specifica ca nu are pretentii la acele sume.
1) mai exista si alte surprize la acest tip de preluare si pe care nu pot sa le anticipez?
2) ce se intampla in cazul in care in perioada anterioara preluarii s-au facut prostii de catre el sau contabila a facut greseli. Cine raspunde si cine plateste? Risc ceva din avutul propriu existent inainte de preluare?
3) inca nu am fost la registrul comertului ca sa depun, este bine sa mai verific ceva inainte sa fac acest pas?
4) nu am vazut nimic din arhiva sau din actele contabile ( declaratii, etc ) dar am fost asigurat de ruda si contabila ca nu sunt probleme
Astept cateva sfaturi pentru ca sunt afon in zona aceasta. Va multumesc anticipat.
Pentru a fi sigur ca societatea nu are datorii la stat cereti-i un certificat de atestare fiscala, iar daca societatea detine cladiri sau masini ar mai trebui si un certificat fiscal de la directia de taxe si impozite locale.
Va multumesc pentru raspunsuri, am hotarat ca sa renunt la firma deoarece ruda nu imi inspira asa de mare incredere. Am sa deschid o firma noua
2kappa a scris:

Am sa deschid o firma noua


Inteleapta hotarare=D>
2kappa a scris:

Ma scuzati ca intru in subiect dar este asemanatoare si situatia mea pana in acest moment. Un SRL cu asociat unic imi cesioneaza cu titlu gratuit partile sociale. Ne cunoastem si suntem rude dar as vrea sa ma asigur ca nu voi avea probleme. Ruda ma asigura ca nu sunt probleme si ca nu a facut magarii. Printre acte se numara si 3 contracte de imprumut intre el si firma la care el la insistentele mele da o declaratie notariala in care specifica ca nu are pretentii la acele sume.
1) mai exista si alte surprize la acest tip de preluare si pe care nu pot sa le anticipez?
2) ce se intampla in cazul in care in perioada anterioara preluarii s-au facut prostii de catre el sau contabila a facut greseli. Cine raspunde si cine plateste? Risc ceva din avutul propriu existent inainte de preluare?
3) inca nu am fost la registrul comertului ca sa depun, este bine sa mai verific ceva inainte sa fac acest pas?
4) nu am vazut nimic din arhiva sau din actele contabile ( declaratii, etc ) dar am fost asigurat de ruda si contabila ca nu sunt probleme
Astept cateva sfaturi pentru ca sunt afon in zona aceasta. Va multumesc anticipat.



Daca optati sa preluati firma solicitati un control de fond de la ANAF inainte de cesiune. Da, este mult mai bine sa va infiintati o societate noua.
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
ContSters22713, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune firma manolacheflorentina manolacheflorentina VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU UN MODEL DE HOT.AGA CI CONTR.CESIUNE PARTI SOCIALE AL UNUI SRL CU 2 ASOCIATI CARE CESIONEAZA FIRMA UNEI SINGURE TERTE ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale si schimbare adminitrator Crissa79 Crissa79 buna ziua sunt administratorul unei soc comerciale si vreau sa plec . Mi s-a acceptat plecare , doar ca unul din asociasi vrea sa cedeze partile socilale ... (vezi toată discuția)
Se poate intocmi un singur act constitutiv nou in care sa se faca modificari atat in ceea ce priveste asociatii cat si sediul social? constantin.tovisi constantin.tovisi Buna ziua, Suntem 2 asociati la o societate comerciala (SRL), iar asociatul meu vrea sa plece din firma. Am inteles ca pentru a face acest lucru va ... (vezi toată discuția)