Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare marfa fara depozitare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare marfa fara depozitare

Am si eu urmatoarea situatie: un SRL, A, vrea sa cumpere de la alt SRL, B, marfa din depozitul lui B, pe care sa o vanda imediat unui client. A nu are depozit.
Intrebare: este legal sa vanda fara sa "mute" fizic marfa??adica sa desfasoare activitate de vanzare, fara a avea nici un spatiu de depozitare, ci numai birou.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde
Comert cu ridicata sau en-gros va spune ceva? E drept ceea ce faceti dvs. ar semana mai mult cu comisionariatul dar din moment ce cumpararati o marfa si o vindeti mai departe, nu vad ce l-ar interesa pe cel de la care ati cumparat-o cine vine sa o ridice.
In concluzie daca aveti cod CAEN pentru comert cu ridicata nu este nici-o problema.