Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ctr inchiriere cu o pers juridica in curs de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ctr inchiriere cu o pers juridica in curs de constituire?

1. Daca vreau sa deschid un SRL intr-un spatiu inchiriat, ctr de inchiriere il pot face intre propietare (ps fizica) si SRL-ul in curs de constituire?
2. Trebuie sa inregistrez ctr la administratia financiara?
3. Mai am nevoie si de actele de la administratie din care sa reiasa ca nu mai exista o alta societate cu sediul social in spatiul respectiv?
Multumesc
1. da
2. da
3. nu mai trebuie sa solicitati dvs. la AFP ci depuneti documentatia la registrul comertului, acestia avand obligatia conform noilor reglementari sa solicite in format electronic inregistrarea sediului. Daca la acea adresa figureaza inca cel putin un sediu al unei societati, este nevoie de o declaratie notariala a administratorului societatii- in curs de constituire in cazul dvs., ca spatiul permite functionarea a mai multor sedii.
La ce administratie depun ctr de inchiriere? Se depune originalul?
Trebuie sa aveti contractul in cel putin 3 exemplare originale: cate unul pentru parti si unul pentru Administratia Finantelor Publice in raza caruia se afla imobilul inchiriat.
Ok. Multumesc mult. Mi se parea ciudat sa inchei ctr intre o ps fizica si o societ in curs de infiintare, dar daca ziceti ca se poate, atunci e ok.