Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere de la fostul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere de la fostul sot

Divortul s-a pronuntat in decembrie 2008, având în vedere ca in perioada casatoriei am suferit un accident, în urma caruia am fost nevoită să mă pensionez pe caz de boală, mai pot solicita si introduce in instanta o cerere pentru a solicita pensie de intretinere de la fostul sot, sau intervine prescriptia.[/b]
El lucrează de câţiva ani buni in afara ţării şi îi plăteşte copilului, care a ramas la mine şi in prezent este la facultate, o anumita sumă, fără a mai face în instanţă vreo acţiune de solicitare a pensiei alimentare.
Vă mulţumesc!
pensie alimentara pryt copil puteti solicita. in cepriveste pensi dvs de intretinere sansele sunt minime.