Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

Buna ziua.Sunt la a doua infatisare in recurs ,la termenul precedent soc.atrimes adresa de angajare aparator. Judecatorul imi daduse cuvantul pe fond pana sa inteleaga ca soc.a trimes adresa de amanare. Cum se desfasoara(din punct de vedere procedural l) un asfel de proces , daca eu mai am acte de depus, as dori sa obtin interogatoriul angajatorului(la fond lam ratat deoarece nu am stiut ca se cer in aceiasi sedinta-odata cu interogatoriul meu)?Daca soc depune intampinare pot cere termen pentru depunerea obiectilor?Imi este teama ca nu apuc sa expun toate abuzurile comise de soc .daca se concentreaza de ex. diferite excepti (la fond au recuzat judecatoarea,au ridicat lipsa capacitatii de folosinta, etc.-ametinduma) pentru desbatere in acelasi timp.
Referitor la probe, potrivit art.305 C.proc.civ. , în instanţa de recurs nu se pot produce probe noi, cu excepţia înscrisurilor, care pot fi depuse până la închiderea dezbaterilor. Drept urmare, textul art.305 C.proc.civ. consacră regula inadmisibilităţii probelor noi în recurs, regulă întemeiată pe raţiunea că recursul nu este o cale de atac devolutivă, ca şi apelul, ci un mijloc procedural prin care se realizează doar un examen al hotărârii atacate.
De la regula menţionată mai sus, legea prevede excepţia potrivit căreia în instanţa de recurs se pot produce înscrisuri noi . Legea declară admisibile în recurs doar înscrisurile, deoarece acestea sunt probe care pot fi administrate cu uşurinţă şi, de regulă, nu presupun amânarea succesivă a judecăţii, aşa cum se poate întâmpla în cazul administrării altor dovezi.

Daca societatea a depus cerere de amanre a judecatii, instanta s-a pronuntat sau nu asupra acestei cereri?
marianelena a scris:

Buna ziua.Sunt la a doua infatisare in recurs ,la termenul precedent soc.atrimes adresa de angajare aparator. Judecatorul imi daduse cuvantul pe fond pana sa inteleaga ca soc.a trimes adresa de amanare. Cum se desfasoara(din punct de vedere procedural l) un asfel de proces , daca eu mai am acte de depus, as dori sa obtin interogatoriul angajatorului(la fond lam ratat deoarece nu am stiut ca se cer in aceiasi sedinta-odata cu interogatoriul meu)?Daca soc depune intampinare pot cere termen pentru depunerea obiectilor?Imi este teama ca nu apuc sa expun toate abuzurile comise de soc .daca se concentreaza de ex. diferite excepti (la fond au recuzat judecatoarea,au ridicat lipsa capacitatii de folosinta, etc.-ametinduma) pentru desbatere in acelasi timp.

Bun, haideti sa raspund punctual:
1. Am inteles ca instanta a acordat un nou termen in cauza pentru ca angajatorul formulase o cerere pentru lipsa de aparare. O a doua cerere de amanare a cauzei pentru acelasi motiv nu va fi aprobata de instanta.
2. Daca angajatorul depune intampinare (inteleg ca dvs. sunteti recurent) puteti solicita un termen pentru a lua cunostinta de aceasta, motivandu-va cererea pe faptul ca nu aveti avocat si nici cunostinte juridice. Obiectiile pe care le aveti in legatura cu cele scrise in intampinare le veti formula in scris, le veti denumi "note de sedinta" si le veti depune la termenul pe care vi l-a acordat instanta; preferabil este sa le depuneti prin registratura instantei, cu minim 5 zile inainte de acest termen.
3. Trebuie sa fiti pregatit sa depuneti actele la urmatorul termen, poate nu depune nimeni intampinare!
4. Nu mai puteti propune si administra proba cu interogatoriul, Codul de procedura civila este imperativ in acest sens!
5. Fiti pregatit ca angajatorul sa reitereze aceleasi exceptii invocate in fata instantei de fond si pe care aceasta le-a respins! Controlati situatia, nu va lasati ametit! Daca simtiti ca sunteti depasit de situatie iar avocatul angajatorului vorbeste mult si foarte bine, nu ezitati sa cereti instantei sa va acorde un termen pentru angajare aparator; consultati un avocat, chiar daca nu-l angajati!
Nu mai puteti solicita termen pentru angajarea unui aparator daca instanta v-a dat cuvantul pe recurs!
6. Recursurile se judeca, de regula, repede (dupa 2-3 termene)! Stati in sala de sedinta si urmariti modul de desfasurare a celorlalte recursuri: fiti atent la ce spun grefiera, recurentii, intimatii si instanta! Veti invata cum sa va orientati in cadrul propriului proces, in linii mari!
Sper ca am fost clara! Mult succes!
Instanta a aceptat cererea de amanare formulata de soc. Mai am o intrebare si anume pot ridica tot acum (si cum-prin cerere sau verbal) problema unui inscris fals? Daca este formulata prin cerere cum trebuie sa fie formulata aceasta?
marianelena a scris:

Instanta a aceptat cererea de amanare formulata de soc. Mai am o intrebare si anume pot ridica tot acum (si cum-prin cerere sau verbal) problema unui inscris fals? Daca este formulata prin cerere cum trebuie sa fie formulata aceasta?

Bineinteles! Va sfatuiesc sa apelati la un avocat!
marianelena a scris:

Instanta a aceptat cererea de amanare formulata de soc. Mai am o intrebare si anume pot ridica tot acum (si cum-prin cerere sau verbal) problema unui inscris fals? Daca este formulata prin cerere cum trebuie sa fie formulata aceasta?

Potrivit art.180 alin.1 C.proc.civ., dacă una din părţi declară că scrisul sau semnătura este falsă şi cealaltă parte nu este de faţă, instanţa va dispune înfăţişarea părţilor în persoană, la alt termen, când partea care a invocat înscrisul va arăta mijloacele sale de apărare şi va depune înscrisul pentru verificare. Părţile pot fi reprezentate prin mandatar cu procură specială, dacă se dovedeşte o împiedicare bine întemeiată de prezentare a părţii pe care o reprezintă.
Procedura înscrierii în fals este o procedură riscantă, deoarece partea care s-a înscris în fals poate fi urmărită penal pentru infracţiunea de denunţare calomnioasă, în cazul în care nu se dovedeşte falsul, iar dacă se dovedeşte că înscrisul este fals, autorul acestuia poate fi urmărit penal pentru infracţiunile de fals material sau fals intelectual.
Procedura falsului poate fi folosită atât în faţa primei instanţe, cât şi în instanţa de apel pentru înscrisurile depuse direct la aceasta sau în instanţa de recurs pentru înscrisurile noi depuse potrivit art.305 C.proc.civ.