Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Interpretarea foii de proprietate din cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Interpretarea foii de proprietate din cartea funciara

Buna ziua,
as dori sa stiu unde se gaseste o descriere detaliata si inclusiv explicatii despre interpretatea cartilor funciare, in legea 7/1996 a cadastrului e descrisa foarte sumar structura cartii funciare.
Mai concret, m-ar interesa sa aflu daca proprietarii ce apar in foaia de proprietati sunt toti proprietari curenti, sau reprezinta o istorie in care doar ultima tranzactie conteaza.
De exemplu, pentru o foaie de proprietati ca mai jos, toti cei 23 sunt proprietari cu cotele descrise, sau doar ultimii, adica 14-23 sunt proprietari(si cu ce cote)?
------------------------------------------------------------------------
229/08.01.1902 Act de sentinta civila emis de Judecatoria Teritoriala Regala.
1. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin hotarare judecatoreasca, cota actuala 72/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP1)
2. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin hotarare judecatoreasca, cota actuala 72/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP2)
------------------------------------------------------------------------
1246/05.09.1929 Act decizie de predare a mostenirii ... din 1929 emis de judecatoria din Abrud
3. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune, cota actuala 24/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP3)
4. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune, cota actuala 24/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP4)
5. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiwww.avocatnet.ro/content/con... )
------------------------------------------------------------------------
268/08.03.1938 Act contract de vanzare cumparare 28.12.1937
6. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin conventie, cota actuala 24/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP6)
------------------------------------------------------------------------
223/03.11.1951 Act incheiere de predare a mostenirii 614 din 1946 emis de judecatoria populara mixta din Abrud
7. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 6/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP7)
8. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP8)
9. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP9)
10. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP10)
11. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP11)
12. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP12)
13. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 3/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP13)
------------------------------------------------------------------------
102/08.02.1983 Act certificat de mostenitor 117 din 1983 emis de notariatul Campeni
14. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 6/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP14)
15. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP15)
16. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP16)
17. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP17)
18. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP18)
19. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP19)
20. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP20)
21. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP21)
22. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP22)
23. Intabulare drept de proprietate, dobandit prin succesiune cota actuala 2/288 Nume Proprietar (sa-i zicem NP23)
------------------------------------------------------------------------

Multumesc.
Foaia proprietatii reprezinta insiruirea cronologica a tuturor proprietarilor care au detinut cote parti din respectiva proprietate
Eventualul dvs interes asupra respectivei proprietati vizeaza strict ultimul proprietar notat in documentele OCPI
Va recomand sa va adresati OCPI si sa solicitati pentru informare un extras de carte funciara in care sa precizati numarul topografic care va intereseaza.
Exemplul pe care l-am prezentat provine dintr-un extras de carte funciara pentru informare real, doar ca am inlocuit numele reale ale proprietarilor cu NP1...NP23.
Multumesc. Concret pentru exemplul dat, care ar fi ultimii proprietari?
NP 23