Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea contractului individual de munca

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie un contract individual de munca suspendat pe o perioada de un an conf art 54 din Codul Muncii.
Intrebarea mea este daca se mai poate prelungi aceasta suspendare, si pentru ce perioada ,un an, doi ani,sau perioada este nelimitata cat doreste titularul postului de comun acord cu angajatorul?
Astept raspuns
Va multumesc.
Potrivit dispozitiilor Codului Muncii, durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern (art.153 alin.2). Codul Muncii nu reglementeaza o durata minima sau maxima a acestui tip de concediu.
In lipsa unor astfel de prevederi, durata CFP se poate stabili prin negociere cu angajatorul.