avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine e proprietarul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine e proprietarul?

Buna ziua.
Daca o persoana a luat un credit de la CEC pentru o casa, pana la finalizarea achitarii ratelor cine este proprietarul?
Se poate da o declaratie pe propria raspundere la notariat ca nu a detinut si nu detine o casa?
Mentionez ca creditul este obtinut dupa 1990.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 08:39, 23 Martie 2012
luati un extras de carte funciara si vedeti cine e proprietarul.
In mod normal proprietarul e titularul creditului iar banca (cec-Ul) are doar un drept de ipoteca pana ce achitati creditul integral.
daca asa este si in cf declaratia o faceti pe propria raspundere iar daca nu e conforma realitati...poate fi ""bai""
Proprietarul este persoana trecuta in contractul de vanzare cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarație primire preț solicitată la vânzarea unui imobil cumpărat prin credit ipotecar, achitat în întregime Emilika40 Emilika40 Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți de ce e necesară declarația de primire a prețului la vânzarea unui apartament cu credit ipotecar, pe care ... (vezi toată discuția)
Act de proprietate Rrrrmmmm Rrrrmmmm Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta, mai jos prezentata, pentru a sti cum sa procedez dpdv legal. Am o ruda, care in anul 1984 a cumparat ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparea apartament-sume achitate armada_maxima armada_maxima Buna ziua, Am achizitionat un apartament care are un istoric de mai multi proprietari. Primul proprietar a achizitionat apartamentul de la stat (Oficiul ... (vezi toată discuția)