Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine e proprietarul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine e proprietarul?

Buna ziua.
Daca o persoana a luat un credit de la CEC pentru o casa, pana la finalizarea achitarii ratelor cine este proprietarul?
Se poate da o declaratie pe propria raspundere la notariat ca nu a detinut si nu detine o casa?
Mentionez ca creditul este obtinut dupa 1990.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
luati un extras de carte funciara si vedeti cine e proprietarul.
In mod normal proprietarul e titularul creditului iar banca (cec-Ul) are doar un drept de ipoteca pana ce achitati creditul integral.
daca asa este si in cf declaratia o faceti pe propria raspundere iar daca nu e conforma realitati...poate fi ""bai""
Proprietarul este persoana trecuta in contractul de vanzare cumparare.