Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparea apartament-sume achitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparea apartament-sume achitate

Buna ziua,

Am achizitionat un apartament care are un istoric de mai multi proprietari.
Primul proprietar a achizitionat apartamentul de la stat (Oficiul de construire locuinte... ceva de genul acesta) . In contractul de construire se preciza modul de plata:
a) suma de avans=15000
b) suma prin credit cec.=50000

Contracul de la credit cec este ok in sensul ca se precizeaza "ca se acorda suma de 50000 care reprezinta pretul contractului de construcite, suma de 15000 fiind virata de beneficiarii creditului catre beneficiar".

Intrebarea mea porneste de aici:

1. la prima vanzare in istoricul proprietatii se precizeaza "suma pe apartament s-a achitat integral catre Oficiu Construire. Pentru plata s-a folosit credit acordat de catre CEC...cu numarul, etc"

2. nu scrie nimic de avansul din contractul initial.(desi el figureaza in contractul cu OC)

poate constitui acest lucru o problema?
Buna ziua,
Dupa opinia mea, NU este o problema.
In acele timpuri imemoriale, mecanismul de achitare a c/v apartamentelor mergea aproape perfect:
- suma "credit termen scurt" de la CEC se ducea automat in contul "avans plata" apartament;
- oricum, daca erau probleme, "striga" OCLPP-ul la cumparator, atunci si-i tetinea ratele din salariu.
Trebuie sa existe si o Adeverinta de la OCLPP ca numitul ..... proprietar, a achitat integral ratele si deci costul final al apartamentului.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
detaliez putin

a) primul credit este acordat undeva in 1971 in suma de 15000 (ca si avans); nici nu incepuse constructia.
b) al doile credit este acordat in 1975 in suma de 50000 (ca si diferenta) la inceperea constructiei blocului.

problema este ca imobilul costa conform contractului 75000! (1975)

In al doilea credit (1975) se precizeaza ca suma de 50000 acordata este aferenta contractului iar diferenta de 25000 s-a depus de beneficiari.(deci probabil cash, ca nu am gasit nici un act care sa ateste acest lucru ci doar scrie in contract ca e avans...).

In 2002 se face intabularea apartamentului si se inscriu pe ipoteca cele doua credite care adunate fac 65000... se radiaza ipoteca...se vinde, revinde...

ideea este ca nu stiu daca este o problema, deoarece in contractul de constructie se scrie ca se acorda un avans in suma de 20000, iar suma de 50000 se plateste prin cec.

In intabulare sunt trecute ambele credite. complicat nu?

Lucrul acesta l-am observat citind istoricul proprietatii ...din contracte de vanzare cumpare unde se preciza ca pentru achizitie s-a utilizat 2 credite cec...

armada_maxima, utilizator
unde este acest OCLPP Bucuresti (sau cine a preluat)... ca sa stiu daca s-a achitat totul integral si corect.
armada_maxima a scris:
unde este acest OCLPP Bucuresti (sau cine a preluat)... ca sa stiu daca s-a achitat totul integral si corect.

Buna ziua,
OCLPP - nu cred ca mai exista.
Intrebati la Primaria MB sau la AFI.
Personal nu cred ca cineva a "scapat" neachitand creditele din anul 1971.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Fostul O.C.L.P.P.Bucuresti este actualul I.C.V.L.Bucuresti!
B-)