avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere-Raspundere civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere-Raspundere civila

Daca un contract de inchiriere intre doua societati nu este respectat , una dintre societati ramanand debitoare celeilalte (deci neplata chiriei) dar in contractul dintre cele doua societati exista un act aditional prin care Asociatul Unic al societatii debitoare raspunde in civil pentru acoperirea datoriei societatii cu bunurile actuale sau viitoare ale acestuia. Intrebarea mea este : Ce i se poate intampla cel mai rau posibil Asociatului Unic in urma unui proces cu societate "Creditoare" , daca acesta nu are nici un bun pe numele sau .
Multumesc anticipat
se va executa societatea debitoare. daca nu este de unde si intra in faliment atunci se executa bunurile asociatului unic care a facut prostia sa garanteze personal o datorie a societatii.
daca nu are bunuri se duce hotararea judecatoreasca la locul de munca al asociatului unic si contabila ii retine automat din salar (maxim 50% pe luna ) pana la acoperirea debitului (cu tot cu cheltuieli de judecata si executare).
daca nu are nici macar venituri salariale.... tapa pt societatea creditoare!
oricum cand intra ceva bun in patrimoniul acestuia sau se angajeaza.... se executa
daca prin ipoteze asociatul unic a adus clar intentionat firma in stare de faliment (fraudulos)... naspa
daca tot prin ipoteze asociatul unic si-a donat bunurile se revoca donatia si sa vand si bunurile donate; daca le-a vandut si se dovedeste ca a fost o simulatie si de fapt le-a dat gratis cu rea intentie (in special daca le-a "vandut" sotiei sau copilului sau) ... iar se anuleaza si se executa respectivele bunuri

oricum din tonul mesajului te-ar fi interesat cred latura penala... ei bine nu exista! decat daca asociatul unic ar fi facut alte fapte
nu este o infractiune sa fi lefter!

ei acum daca asociatul de la societatea creditoare se enerveaza si vine cu bota... asociatul unic sta la spital si cel de la societatea creditoare raspunde penal pentru vatamare corporala si mai si datoreaza daune asociatului unic batut dar asta nu e confortabil


>Daca un contract de inchiriere intre doua societati nu este respectat , una dintre societati ramanand debitoare celeilalte (deci neplata chiriei) dar in contractul dintre cele doua societati exista un act aditional prin care Asociatul Unic al societatii debitoare raspunde in civil pentru acoperirea datoriei societatii cu bunurile actuale sau viitoare ale acestuia. Intrebarea mea este : Ce i se poate intampla cel mai rau posibil Asociatului Unic in urma unui proces cu societate "Creditoare" , daca acesta nu are nici un bun pe numele sau .
>Multumesc anticipat


>Daca un contract de inchiriere intre doua societati nu este respectat , una dintre societati ramanand debitoare celeilalte (deci neplata chiriei) dar in contractul dintre cele doua societati exista un act aditional prin care Asociatul Unic al societatii debitoare raspunde in civil pentru acoperirea datoriei societatii cu bunurile actuale sau viitoare ale acestuia. Intrebarea mea este : Ce i se poate intampla cel mai rau posibil Asociatului Unic in urma unui proces cu societate "Creditoare" , daca acesta nu are nici un bun pe numele sau .
>Multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in stare de faliment ContSters81099 ContSters81099 Buna ziua, am o firma in stare de faliment, dar soldul casei (scriptic) este mare. Banii, faptic nu sunt .Daca voi fi obligata sa-i depun si momentan nu este ... (vezi toată discuția)
Ce-mi poate face banca daca nu mai pot sa achit creditul ? ionescu gabriela ionescu gabriela Sotul meu are un credit de nevoi personale in valoare de 5000 euro /10 ani. A platit aprox. 1000 euro+dobanda aferenta. Acum este in imposibilitate de plata. ... (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului unei societati aflate in insolventa, cu credite restante la banci GeorgiaD GeorgiaD Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: Un SRL (capital social 300 ron) cu asociat unic, care este si administrator, doreste sa ... (vezi toată discuția)