Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Un minor poate fi citat la tribunal ? în ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Un minor poate fi citat la tribunal ? în ce condiții?

Menționez in primul rand ca sunt minora am 15 ani si am fost martora la un furt. Varul meu,mai exact, si inca un prieten de al lui au furat ceva de la niste vecini nimic important valoarea nu depășește in nici un caz 2000 RON. Vecinii au depus plangere si au dus cazul in instanta .Vroiam sa stiu daca astept vreo citatie acasa ,este posibil asa ceva ? am parintii plecati in strainatate ambii. Nu vreau sa am de-a face cu asa ceva . Ma pot chema in instanta ca si complice ? Ca doar nu i-am instigat eu la furt doamne fereste reamintesc ca sunt minora.Astept ceva lamuriri .Multumesc.
In primul rand daca ai fost martora la un furt trebuie sa incunostintezi organele competente despre imprejurarile comiterii furtului.in al doilea rand poti sa fii citata de tribunal chiar daca esti minora pentru a relata imprejurarile in care s-a comis infractiunea de furt.
Si daca nu ma prezint? Nu ar trebui sa fie vreun părinte de fata sau avocat ceva?
Sau dacă ma prezint și refuz sa vorbesc?
ContSters246644, utilizator
O sa primiti amenda daca nu va prezentati.
Si daca voi plati amenda nu ma va mai deranja nimeni?
Daca prezenta dvs. este necesara o sa fiti adusa cu mandat de aducere.