Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat cu 51% si raspunderea acestuia ..
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat cu 51% si raspunderea acestuia ..

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de asociat cu 51% scriptic, pot functiona doar ca angajat cu salariu,fara a fi implicat altfel.Mentionez ca ceilalti 2 asociati au retul de 49 actiuni in parti egale scriptic,dar de fapt doar ei vor participa la investitii si la profit,unul din ei fiind si administratorul firmei. Aceasta firma este in faza de constituire si eu doar la Registrul Comertului am vazut ca sunt trecuta cu 51 %. Discutia initiala cu cei 2 asociati a fost ca eu sa fiu angajata si managerul firmei.
Apoi mi-au spus, ca s-a modificat legea si prevede ca eu sa detin 51%din actiuni (eu sunt pensionara si nu mai sunt la curent cu noutatile in acest domeniu ) ,dar aceasta situatie va fi doar scriptic. Mie mi se pare ca ceva nu este in regula si ca de fapt raspunderea cea mai mare va fi pt. mine. Voi putea eu dovedi ca nu am paticipa la beneficii (daca vor fi)si voi putea eu fi exonerata de pierderi (daca vor fi ). Nu stiu cum sa ies din aceasta situatie caci am semnat la R.C. si de atunci nu mai am liniste. Va multumesc!!!!!!!!!!!!
Raspunderea cea mai mare o va avea administratorul firmei. Asociatii raspund in limita capitalului social
legea nu va obliga sa detineti un anumit numar de actiuni, respecti 51%