Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri asigurari [accident cu deces]
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri asigurari [accident cu deces]

Buna seara. Sunt Vostinar cosmina ,sora victimei decedata in urma unui accident rutier ,pe DN 7,victima era incadrata in traversare la intersectie de strada,in apropierea trecerii de pietoni si a fost surprinsa de un tir, accidentand-o mortal.As mentiona ,evenimentul a avut loc in 13-02-2012,drum acoperit cu zapada,iar distanta de franare a tirului a fost de 53m +22m lungimea a utilajului.Decedata traversa soseaua de la stanga spre dreapta cap-tractor,iar acesta a lovit-o cu partea dreapta a masinii.In urma tragediei ,familia ar fi indreptatita cu despagubiri din partea asigurarii acelui sofer? Va multumesc.
banuiesc ca in cazul d-vs, fiind un accident foarte grav rezultat cu victime, politia a facut un proces verbal de constatare al accidentului. daca accidentul s-a finalizat inainte de trecerea de pietoni, nu prea aveti sanse la despagubiri, dar daca s-a finalizat dupa trecerea de pietoni cu im milimetru, atunci e vina soferului.
In primul rand condoleante!
despagubirile pe care le veti primi vor fi in functie de ce va spune expertiza in sensul retinerii ca accidentul s-a produs din vina exclusiva a conducatorului auto sau din culpa comuna cu victima. oricum veti primi ceva.
indicat ar fi sa angajati un avoct.
Daca soferul va fi declarat vinovat, aveti sanse sa obtineti o suma frumusica pe baza RCA-ului tirului.Tot ce trebuie sa faceti este sa gasiti un avocat specializat in aceste cazuri cu asiguratorii.