Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Accident pe trecerea de pietoni soldat cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Accident pe trecerea de pietoni soldat cu contuzie ...

Buna ziua!
Accident pe trecerea de pietoni soldat cu contuzie de umar drept.
Victima afirma ca a vazut inca de la angajarea in traversare ,autovehivulul de la cca 30-40 m , a facut semn conducatorului auto .
Autovehiculul nu incetineste(cond auto nu l-a vazut,nu este atent sau poate i s-a facut rau) dar victima continua traversarea fiind acrosat cu partea dreapta a vehivulului deci aproape de terminarea traversarii.
In cazul acesta (nu pe linie de raspundere cf legislatiei rutiera ci parte civila dintre victima si cond auto) vina poate fi impartita ?
Va multumesc !
Este vina soferului daca pietonul trecea pe trecere, dar despagubirile se platesc oricum de asigurator.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara !
Trecerea nu era dirijata cu semafor.