Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... restante la contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

restante la contract vanzare-cumparare

Buna ziua!ma confrunt cu urmatoarea problema:am dobandit prin cumparare un apartament ,contractul de vanzare cumpare fiind semnat in 15 feb.2012,cu drept de eliberare a lui de catre vanzatori 01 mar. 2012.Fiind insarcinata,neputandu-ma depasa la asociatia de locatari m-am trezit cu un consum declarat la apa mult mai mic si cu o factura pe feb.(pe care trebuiau sa o achite vanzatorii)ei nemaifiind de gasit (nu raspund la telefon)In actul de vanzare cumparare notarul stipuleaza(citez)"cheltuielile aferente intretinerii(energie electrica,termica,cablu,telefonetc)vor fi suportate de vanzatori pana la data de 01.03.2012,avand obligatia ca la data eliberarii apartamentului sa prezinte dovada achitarii la zi a acestor cheltuieili.Prezentul contract constituie titlu executoriu cu privire la predarea acestuia fara nici o alta formalitate"VA ROG SA-MI SPUNETI DACA ACEST EXECUTORIU POATE SA MA AJUTE SA-MI RECUPEREZ PAGUBA (VREO 800RON)SI IN CE MOD (LA BIROU NOTARIAL UNDE S-AU PERFECTAT ACTELE, LA UN AVOCAT ETC...MULTUMESC MULT!
Pentru recuperarea sumelor de bani trebuie sa-i actionati in justitie, trebuie sa va angajati un avocat sau va puteti reprezenta singura.
Contractul de vanzare cumparare constituie titlu executoriu doar in privinta posesiei apartamentului.
Carmen Chitu, Avocat