avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fond funciar - pot opta pentru alt teren daca cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fond funciar - pot opta pentru alt teren daca cel revendicat nu poate fi retrocedat?

Buna ziua, as dori sa stiu daca este posibil ca renuntind la o suprafata de teren agricol,pe care am revendicat-o indeplinind conditiile prevazute de legile 18/1991;legea 169/1996,si care din lipsa de teren nu poate fi retrocedata,fiind trecut pe lista de despagubiri,sa solicit in schimb o suprafata de teren intravilan de circa 500-700 mp ,pentru construirea de locuinte,mentionez ca suprafeta de teren agricol are 1,3 ha arabil si 4 ha fineata ,multumesc
Cel mai recent răspuns: dumi47 , utilizator 16:54, 25 Martie 2012
Prin disp.art.24 alin.2 raportat la disp.art.23 se prevede ca "fostii proprietari vor fi compensati cu o suprafata de teren echivalenta in intravilan sau, in lipsa, in extravilan, acceptata de ei, iar, daca nu mai exista teren se vor acorda despagubiri" iar prin disp.art.9 si 10 din HG nr.890/2005 sunt prevzute normele de aplicare ale art.23 si 24 din Legea nr.18/1991, republicata.



Va multumesc foarte mult =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La o adica ce sa aleg: retrocedarea terenului sau despagubiri ...? Balaurul Balaurul La 5 ani de la depunerea cereri de retrocedare conform legii 247/2005 se pare ca voi primi raspunsul (sunt invitat pt discutii la Prefectura) Situatia, pe ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren agricol DeGia DeGia Buna ziua. As dori daca se poate sa ma ajutati in legatura cu retrocedarea unui teren agricol. In anul 1998, pe baza legii 169/1997 pentru modificarea ... (vezi toată discuția)
Modificare titlu de proprietate ContSters115731 ContSters115731 Bunica mea si fratele acesteia au avut in proprietate fiecare o parcela de cate 900 mp fiecare, mostenire de la parintii lor, deci l800 in total.Prin anii ... (vezi toată discuția)