Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fond funciar - pot opta pentru alt teren daca cel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fond funciar - pot opta pentru alt teren daca cel revendicat nu poate fi retrocedat?

Buna ziua, as dori sa stiu daca este posibil ca renuntind la o suprafata de teren agricol,pe care am revendicat-o indeplinind conditiile prevazute de legile 18/1991;legea 169/1996,si care din lipsa de teren nu poate fi retrocedata,fiind trecut pe lista de despagubiri,sa solicit in schimb o suprafata de teren intravilan de circa 500-700 mp ,pentru construirea de locuinte,mentionez ca suprafeta de teren agricol are 1,3 ha arabil si 4 ha fineata ,multumesc
Prin disp.art.24 alin.2 raportat la disp.art.23 se prevede ca "fostii proprietari vor fi compensati cu o suprafata de teren echivalenta in intravilan sau, in lipsa, in extravilan, acceptata de ei, iar, daca nu mai exista teren se vor acorda despagubiri" iar prin disp.art.9 si 10 din HG nr.890/2005 sunt prevzute normele de aplicare ale art.23 si 24 din Legea nr.18/1991, republicata.

Va multumesc foarte mult =D>