avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

mi-a murit tata-l si as dori sa fac succesiunea
sunt unicul copil
ce acte imi trebuie si unde se fac demersurile necesare
Cel mai recent răspuns: amarfei giorgel , utilizator 09:02, 24 Martie 2018
buna ziua urmeaza sa dezbat o succesiune duma decesul lui tata ,noi am fost 4 frati dar 2 dintre noi au decedat inaitea decesului lui tata .intrebare ; mai sunt necesare documentele de deces la dezbaterea sucesorala daca au decsdat inainte de decesul lui tata ?
Da, sunt. Si certificatele de deces și cele de naștere.
Din partea fraților decedați înaintea tatălui, vor veni la moștenire copiii acestora, adică nepoții.


amarfei giorgel a scris:

buna ziua urmeaza sa dezbat o succesiune duma decesul lui tata ,noi am fost 4 frati dar 2 dintre noi au decedat inaitea decesului lui tata .intrebare ; mai sunt necesare documentele de deces la dezbaterea sucesorala daca au decsdat inainte de decesul lui tata ?
mentionez nu au avut urmasi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune tanasecatalin41@yohoo.com tanasecatalin41@yohoo.com maximul de ani pentru deschiderea succesiuniisi pasii ce trebuie urmati+actele necesare(cred ca au trecut vreo 15 ani) (vezi toată discuția)
Drept la mostenire carevbus carevbus Buna ziua Va deranjez cu urmatoarea situatie: - matusa mea (sora mamei) a decedat ; a fost casatorita, a divortat (acum 38 ani), a avut un baiat din ... (vezi toată discuția)
Succesiune costels costels deschiderea succesiunii se poate face la orice notar? se poate deschide succesiune in Bucuresti pt . ca proprietatea e in alt judet? (vezi toată discuția)