Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

mi-a murit tata-l si as dori sa fac succesiunea
sunt unicul copil
ce acte imi trebuie si unde se fac demersurile necesare
buna ziua urmeaza sa dezbat o succesiune duma decesul lui tata ,noi am fost 4 frati dar 2 dintre noi au decedat inaitea decesului lui tata .intrebare ; mai sunt necesare documentele de deces la dezbaterea sucesorala daca au decsdat inainte de decesul lui tata ?
Da, sunt. Si certificatele de deces și cele de naștere.
Din partea fraților decedați înaintea tatălui, vor veni la moștenire copiii acestora, adică nepoții.

amarfei giorgel a scris:

buna ziua urmeaza sa dezbat o succesiune duma decesul lui tata ,noi am fost 4 frati dar 2 dintre noi au decedat inaitea decesului lui tata .intrebare ; mai sunt necesare documentele de deces la dezbaterea sucesorala daca au decsdat inainte de decesul lui tata ?
mentionez nu au avut urmasi .