Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alegerea reprezentantilor salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alegerea reprezentantilor salariatilor

Buna ziua!
Societatea noastra vrea sa demareze negocierea colectiva. In acest sens, se vor alege reprezentantii salariatilor. La un nr de 54 angajati, am stabilit 4 reprezentanti. Intrebarea mea este: vor participa la alegeri si angajatii care sunt deja afiliati la un alt sindicat ? Reprezentantii salariatilor repr "un fel de sindicat" la nivelul societatii? Dupa stabilirea reprezentantilor angajatilor, acestia sunt cei care vor participa la negocierile pt salarii, timpul de lucru etc.?
Sunt putin nelamurita pt ca este un domeniu nou pt mine , am tot citit legislatia , dar mi-am prins urechile , datorita faptului ca fiecare articol poate fi interpretat diferit .
Va multumesc mult pentru sprijin .
carmenalinamihai a scris:

Buna seara, in cazul in care patronul nu initiaza negocierea contractului colectiv de munca amenda este de 3.000.000 lei vechi ?

Neîndeplinirea de către patron a obligaţiei de a initia negocierea c.c.m. constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 3.000.000 lei şi 6.000.000 lei. (300 lei - 600 lei noi).