avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aspecte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aspecte succesiune

salut : am si eu o intrebare mama cu tatal meu sau despartit si eu sunt singurul copil , tatal meu sa recasatorit si bunica mea ( mama tatalui ) e bolnava rau bunicu a murit daca moare si bunica tata poate vinde casa mamei lui fara acordul sau semnatura mea , sunt major
atunci nu iti ramane decat sa vorbesti cu bunica sau cu tatal,bafta desi nu cred ca ar fii in stare sa te lase pe drumuri
e posibil sa o rogi pe bunica ta sa iti faca acte de donatie costa mai putin doar ca poti fi atacat prin instanta de tatal tau pentru dreptul la mostenire si ai m-ai castiga cativa ani prin tribunale
mda bunica mea spune ca nu prea are cum sa vanda casa el fara mine dar nustiu dc spune lucrul asta ?
poti semna pentru vanzarea casei doar daca esti inclus in actele ei chiar si in cele de donatie. dar de ce crezi ca ar vinde casa si te-ar lasa pe drumuri? ca doar esti fiul lui
al influenteaza nevasta lui .......

Alte discuții în legătură

Situatie foarte delicata.vanzare-cumparare/donatie/testament? tibi12 tibi12 Va salut cu respect si sper ca cineva sa ma poata ajuta in urmatoarele: locuiesc cu parintii mei(casatoriti) intr-o casa impartita pe jumatate (fara vreun act ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunici maxxu09 maxxu09 Va rog sa-mi spuneti cum as putea mosteni casa bunicilor din partea mamei de la tara si terenul care il are pe langa ea. E o situatie mai incurca; eu nu port ... (vezi toată discuția)
Dreptul de mostenire reya reya buna ziua! ma numesc madalina si as dori sa va consult cu privinta la un act de mostenire. bunicii mei, parintii mamei mele, doresc sa incheie un act de ... (vezi toată discuția)