Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire bunici

Va rog sa-mi spuneti cum as putea mosteni casa bunicilor din partea mamei de la tara si terenul care il are pe langa ea. E o situatie mai incurca; eu nu port numele lor[ il port pe al tatalui meu], il poarta mama. Va intreb pentru ca mama vrea sa vanda casa dupa ce moare bunica, eu unul as vrea sa o pastrez.
maxxu09, utilizator
Daca sunteti major (adica aveti peste 18 ani) bunicii pot sa va faca act de vanzare-cumparare cu clauza (de intretinere sau drept de abitatie viagera, etc.).

Chiar daca va vor face testament, copiii acestora (in speta mama dvs.!) nu poate fi inlaturata de la mostenire, daca la momentul decesului bunicilor mama traieste.
Multumesc pt. raspuns.