Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

in perioada de preaviz de desfacere a contractului de munca, se poate intra in concediu medical? ce se intampla cu preavizul?
Da,se poate intra in concediu medical in perioada de preaviz.
In perioada cm, cim este suspendat de drept ,iar in cf. cu prevederile art 75(3) Codul Muncii,"In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2)."

Deci, termenul de preaviz se suspenda pe perioada concediului medical,urmand a se relua la terminarea concediului medical.
Preavizul se suspenda, urmand a se relua la terminarea concediului medical ...altfel spus, concediu medical prelungeste durata preavizului ...