Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz, concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz, concediu medical

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog, daca cineva e in preaviz la care nu se necesita prezenta la serviciu si intra in concediu medical, preavizul se prelungeste din cauza concediului medical?
Multumesc!
Pe durata concediului medical, preavizul este suspendat , altfel spus durata acestuia se prelungeste cu durata concediului medical.

Codul Muncii
art.81 - demisie
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
....

art.75 - preavizul de concediere
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).