Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daca nu semnezi dovada de comunicare a procesului ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daca nu semnezi dovada de comunicare a procesului verbal de contraventie amenda poate fi data in debit?

daca primesti sanctiune contraventionala, semnezi procesul verbal de contraventie,nu semnezi dovada de primire ex. 2, se poate trimite in debit amenda ????multumesc anticipat
Daca in termen legal nu este achitata sanctiunea pecuniara ,aceasta este comunicata autoritatii fiscale responsabile care o inregistreaza ca si debit in urmarire
Art. 27 din OG nr.2/2001:
Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

Procesul-verbal va fi inaintat organelor abilitate pentru punerea in executare a amenzii.