Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... e sau nu infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

e sau nu infractiune?

Buna seara

avem urmatoarea speta - x crede ca y a savarsit o fapta penala si x ii spune lui y ca ar fi bine sa colaboreze cu organele de politie pt a nu isi agrava situatia (sechestu pe bunuri, readucere sub excorta in tara - in cazul in care ar pleca, condamnare, stricarea renumelui sau si a familiei - x a exagerat in prezentarea consecintelor). intrebare - x poate fi acuzat de savarsiea unei infractiuni(datorita prezentarii exagerate a consecintelor)?
acțiunile lui x nu fac obiectul niciunei infracțiuni. Nu întrunesc niciuna dintre elementele constitutive ale infracțiunii.