avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general eroare contabila- omitere factura anul precedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

eroare contabila- omitere factura anul precedent

Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ca la inventar s-a constata existenta faptica a mobilierului si rezultatul inventarierii se inregistreaza in ianuarie 2012. Precizez ca este un SRL si plateste impozit pe venit, am incheiat anul 2011 cu pierdere.
Cel mai recent răspuns: loredana87 , utilizator 12:54, 27 Februarie 2013
Foarte corect si la obiect raspunsul colegei. Relativ la TVA dvs. nu ati precizat daca sunteti platitor de TVA. Evident el se deduce, fiind TVA deductibil. Dar raman la parerea mea sa nu interveniti pe exercitiul financiar precedent pentru ca acest lucru impune declaratii rectificative.
Daca nu s-a depus bilantul pe 2011 mergeti pe contul 603 (In acest caz se rectifica declaratia 394 aferenta S2 2011)...daca s-a depus bilantul se inregistreaza in 117 in ianuarie 2012...

Dpdv al TVA-ului, acesta este deductibil si se trece pe regularizari...

O zi frumoasa in continuare!
Da, am uitat sa precizez ca este platitoare de TVA. Asadar pentru ca nu influienteaza decat valoarea cifrei de afaceri voi folosi ct de ch . Astfel avand inreg in contab factura in luna ian 2012 o voi raporta si in decl 394 / trim fara probleme, nu?
Daca o inregistrati la ianuarie 2012 folositi contul 117 pt ca implica rezultatul anului 2011...si o treceti in 394 la trimestru
ok si stocul de mobilier cum il inreg in contab daca folosesc 117?

Alte discuții în legătură

Cum se corecteaza inregistrarea de 2 ori a aceleasi facturi in anii anteriori cornel2012 cornel2012 Am descoperit ca s-a inregistrat o factura de 2 ori in anul 2009. E vorba de contul 303. Are sold debitor 527 ron. S-a inregistrat o achizitie de 2 birouri. ... (vezi toată discuția)
Conturile 117 si 471 Enea Petra Enea Petra In anul 2008, s-a inregistrat in contul 471 o suma X, dar se regaseste si in prezent in balanta, contul 471 nefiind inchis. Se poate inregistra in anul 2012, ... (vezi toată discuția)
Lucrari constructie mirelanicola.72 mirelanicola.72 Unei sc i se factureaza de catre prestator in cursul anului 2011, doua situatii de lucrari constructii pentru o cladire. Fostul contabil inregistreaza ... (vezi toată discuția)