Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... rol fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

rol fiscal

Va rog sa ma lamureasca cineva in legatura cu urmatoarea situatie:
Am cumparat impreuna cu sotia un teren pe care am construit o anexa agricola.
Terenul este inca extravilan.
La inregistrarea pentru impozite si taxe locale au fost deschise doua roluri(unul pentru mine si altul pentru sotie)este corect din punct de vedere legal?
Impozitul platit a fost calculat pentru intreaga valoare de impunere si pentru mine si pentru sotie.Este corect?sau trebuia jumatate eu si jumatate sotia?Nu stiu cum prevede codul fiscal referitor la detinerea in coproprietate.
Va multumesc
Se deschide un singur rol fiscal pentru un imobil indiferent de numarul proprietarilor si se strabileste un impozit de cladire si unul pe constructie . Probabil ca rolurile dvs,. sunt diferite pentru ca unul este trecut la teren si celalalt la constructie.
Nu,terenul a fost cumparat impreuna pe acelasi contract de vinzare cumparare avand cumparatori eu si sotia.Constructa am facut-o ulterior,iar impunerea s-a facut la terminarea ei.Cu rol pentru mine si rol pentru sotie.Ce este de reclamat ca nu s-a impartit impozitul egal in doi ci ni s-a luat integral si mie si sotiei.Este corect?Va multumesc.